Czym różni się cyrkonia od diamentu?

brylant i cyrkonia

Wyroby jubilerskie to nie tylko stopy metali szlachetnych takich jak złoto, srebro czy platyna. To również dodatki w postaci pereł, kamieni szlachetnych, bursztynów oraz cykorii. Jak powszechnie wiadomo diamenty to najlepsi przyjaciele kobiety. Ile w tym prawdy nie wie nikt, jednakże przyjęło się ofiarowywać wybrance swojego serca pierścionki zaręczynowe z brylantem.

Nie ważne ilu karatowy, nie ważne, jakiej wielkości, brylant to brylant. Jaka jest różnica pomiędzy diamentem a cyrkonią? Przecież oboje ładnie prezentują się na pierścionku czy wisiorku, oboje błyszczą i sprawiają radość. Podstawowym wyznacznikiem różniącym diament od cyrkonii jest cena. O ile za ładny pierścionek z cyrkonią zapłacimy kilkadziesiąt lub kilkaset złotych tak w przypadku diamentu cena wzrośnie o jedno bądź więcej zer. Diamenty uznawane są powszechnie za najcenniejsze kamienie szlachetne, dlatego ich cena jest wyjątkowo wysoka. W dzisiejszej dobie technologicznej możliwe jest wytworzenie syntetyku każdego kamienia szlachetnego, tak, aby móc wykonać wyroby jubilerskie na każdą kieszeń – niestety na diamenty nie stać każdego. Diament jest bardzo twardym kamieniem, jest to pierwsza różnica pomiędzy nim a jego odpowiednikiem w postaci syntetyku, czyli cyrkonii, jest ona o wiele miększa od diamentu. Jest to również jedynie sztuczny kamień ozdobny.Jest to imitacja diamentu, która bardzo dobrze się sprzedaje. Na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie odróżnić diamentu o cyrkonii jednakże specjalista poradzi sobie z tym doskonale.

Diamenty nie mają właściwości cieplnych, pozostają zimne nawet podczas wpływowi wysokich temperatur. Inaczej jest z cyrkonią, która nagrzewa się wyjątkowo szybko i pozostaje w takiej temperaturze przez jakiś czas. Każda z pań lubi, gdy jej kamień błyszczy i mieni się różnymi kolorami. Diamenty mienią się ognistymi refleksami czerwieni lub pomarańczy lub szarości. Cyrkonia natomiast mieni się wszystkimi kolorami tęczy. Różnic pomiędzy diamentem a cyrkonią możemy znaleźć wiele, jednakże tak naprawdę nie liczy się cena, lecz prezent podarowany z serca. Dla niektórych pierścionek z cyrkonią podarowany od ukochanej osoby może być wart więcej niż wszystkie diamenty świata.

Więcej ciekawostek biżuteryjnych możesz znaleźć na tym blogu.